21. jun 2021.
Na osnovu najavljenih temperaturnih skokova, a koji su predviđeni za naredne dane, za očekivati je da će građani u povećanom obimu imati potrebu za osnovnim tehnikama pružanja prve pomoći kod stanja koja su izazvana toplotni udarom ili pojavom sunčanice.
Crveni krst Beograd u sklopu svojih javnih ovlašćenja za pružanje prve pomoći u slučaju prirodnih ekoloških i drugih nesreća koristi priliku da kroz sve kanale informisanja prenesete osnovne informacije o tehnikama pružanja prve pomoći ko gore navedenih stanja.
Za naše građane korisno je da znaju da sunčanica nastaje direktnim izlaganjem glave sunčevom zračenju. Simptomi koji se mogu javiti jesu glavobolja, preterano znojenje, ubrzan puls, dok je disanje plitko i ubrzano. Može se javiti vrtoglavica pa čak i nesvestica.
Mere pružanja prve pomoći kod sunčanice:
- Pomeriti osobu u hlad ili u rashlađenu, provetrenu prostoriju
Za razliku od sunčanice, toplotni udar može nastati u bilo kom vremenskom dobu, čak i zimi, i u zatvorenoj prostoriji. Toplotni udar nastaje usled dužeg boravka u pregrejanoj sredini, kada toplota tela prevazilazi kapacitet znojenja. Visoka temperature uz povećanu vlažnost vazduha doprinose nastanku toplotnog udara. Simptomi koji se mogu javiti su: Crvenilo kože, povišena telesna temperature, suva koža, može se javiti poremećaj svesti (od pospanosti do besvesnog stanja), glavobolja, mučnina, povraćanje.
Mere pružanja prve pomoći kod toplotnog udara:
Za kraj u razgovoru sa iskusnim trenerima prve pomoći možemo zaključiti da je prevencija najbolje rešenje. Tokom toplih dana najbolje je pridržavati se sledećih saveta:
Copyright Ⓒ 2024 Crveni krst Beograd. Sva prava zadržana. Izradio Vihor d.o.o.